Archiwum miesiąca: marzec 2010

Dzień następny…

Z rana poświęciłem trochę czasu na porządkowanie bloga, po tagowałem wpisy, uporządkowałem kategorie oraz dodałem treści do kilku działów. Trochę już tego jest, powoli będzie trzeba więc wypełniać blog treściami merytorycznymi. Aktualnie dynamicznie rozwija się część związana z Dziennikiem badań. Wszystko jednak po kolei, dzisiaj zajmę się opisem potencjału komercyjnego realizowanego projektu. Postanowiłem podjąć próbę ubiegania się o stypendium z programu VENTURES organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej FNP. Jeśli ktoś jest zainteresowany stypendiami naukowymi to dalsze szczegóły może odnaleźć na stronie http://www.fnp.org.pl/

Uzupełnienia

Dodałem dzisiaj parę poprawek wizualnych i edycyjnych na stronie głównej. I oczywiście sukcesywnie uzupełniam dziennik badań. Zebrało się już dość sporo materiału wstępnego z którego można będzie utworzyć artykuł na temat konstruowania badania jakościowego w postaci ankiety. Samo konstruowanie i sformułowanie pytań okazało się nie lada wyzwaniem.

Początek dziennika

Dzisiaj postanowiłem zacząć pisać dziennik badań dotyczący opisu aspektów realizacji badań ilościowo-jakościowych dotyczących raportów sporządzanych przez decydentów służb ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej PSP. Póki co treści są ukryte, niemniej po ukończeniu formułowania podstawowych celów badania i opisu metody do analizy tego typu dokumentów, całą część udostępnię na tym blogu.

Nic takiego

WordPress krzyczy, że chce aktualizacji więc chyba mu w najbliższym czasie ją przeprowadzę. Dzisiaj już nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy o czym bym mógł napisać. W każdym bądź razie plan na następny tydzień to podlinkować dobre, moim zdaniem blogi dotyczące różnych aspektów programowania i projektowania. Chciałbym także ukończyć wprowadzanie i stylizowanie głównych działów serwisu po czym trochę wychylić się na świat. Będę się starał reprezentować skróty i podsumowania aktualnie prowadzonych badań i artykułów, jeśli ktoś będzie zainteresowany to podam na nie namiary oraz postaram się je bezpośrednio umieszczać je na blogu. Artykułów nierecenzowanych nie będę póki co umieszczał. No nic czas pokarze co z tych planów wyjdzie.

New review data mining

For few mounth I created a data mining review – „Data mining review and use’s classification, methods and techniques”. This article  can finds in Studia i Materiały Informatyki Stosowanej (SIMIS, http://www.simis.ukw.edu.pl/) if he will favourably reviews.  Below I represended abstract of this paper:

The large quantity of the data and information accumulated into actual information systems and their successive extension extorted the development of new processes, techniques and methods to their storing, processing and analysing. Currently the achievement from the statistical analyses  and artificial intelligence area are use to the analysis process of the large data sets. These fields make up the core of data exploration – data mining. Currently the data mining aspires to independent scientific method which  one uses to solving problems from range of information analysis comes from the data bases menagments systems. In this article was described  review and use’s classification, methods and techniques which they are using in the process of the data exploration. In this article also was described actual development direction and described elements which require this young applied discipline of the science.

Trochę prac przeglądowych

Trochę czasu minęło od ukończenia prze zemnie artykułu przeglądowego z zakresu eksploracyjnej analizy danych (ang. data mining) pt. „Przegląd i klasyfikacja zastosowań, metod oraz technik eksploracji danych”. Szkoda, że tego nikt wcześniej nie zrobił. Dużo zaoszczędziło by mi to czasu na poszukiwaniu rozwiązań związanych z eksploracją danych, niemniej mam nadzieję, że wiedza którą tam zawarłem komuś się przyda.  Aktualnie znajduje się w trakcie recenzji.  Jeśli ktoś jest młodym, ale nie tylko młodym, informatykiem i napisał coś ciekawego to polecam czasopismo Studia i Materiały Informatyki Stosowanej który dostępny jest pod adresem http://www.simis.ukw.edu.pl/. Szczerzę życzę wszystkiego najlepszego temu czasopismu ze względu na to, że na naszym rynku brakuje takiego rodzaju czasopisma. Zajawka artykułu o którym wspomniałem wyżej wygląda następująco:

Wzrost ilości danych jak i informacji w aktualnych systemach informacyjnych wymusił powstanie nowych procesów oraz technik i metod do ich składowania, przetwarzania oraz analizowania. Do analizy dużych zbiorów danych aktualnie wykorzystuje się osiągnięcia z obszaru analizy statystycznej oraz sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence). Dziedziny te wykorzystane w ramach procesu analizy dużych ilości danych stanowią rdzeń eksploracji danych. Aktualnie eksploracja danych pretenduje do stania się samodzielną metodą naukową wykorzystywaną do rozwiązywania problemów analizy informacji pochodzących m.in. z systemów ich zarządzania. W niniejszym artykule dokonano przeglądu i klasyfikacji zastosowań oraz metod i technik wykorzystywanych podczas procesu eksploracji danych. Dokonano w nim także omówienia aktualnych kierunków rozwoju i elementów składających się na tą młodą stosowaną dziedzinę nauki.